Home / Digital Uydu Sistemleri / Merkezi Uydu Sistemleri 0262 743 40 40

Merkezi Uydu Sistemleri 0262 743 40 40

Merkezi Uydu Sistemleri

Merkezi uydu sistemleri; ortak bir alanda yaşayan kişilerin ortak uydu kullanmasına verilen addır. Bu sistemde yakın mesafede oturan kişiler her televizyon ya da ev için bir uydu ve çanak kullanmak yerine bunu tek bir uydu vasıtası ile yaparlar. Yani bir uydu ile birden çok televizyonun sinyal almasını sağlayan olaya merkezi uydu sistemi denir.

Merkezi Uydu Sistemi Ne İçin Kullanılabilir?

Merkezi uydu sisteminin kullanım yerleri vardır. Eskiden çok yaygın olmayan bu merkezi uydu sistemi günümüzde pek çok yerde kendini göstermektedir. Birden fazla evin aynı ortamda birbirine yakın bulundukları site ve benzeri yerlerde merkezi uydu sistemi kullanılabilir. Merkezi uydu sisteminin artıları olduğu gibi eksileri de bulunmaktadır.

Merkezi Uydu Sisteminin Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Merkezi Uydu Sistemleri

Merkezi uydu sisteminin en büyük artısı her balkon ve damda birden fazla bulunmayışıdır. Yani bu sayede görüntü kirliliği yapmaz. Aynı zamanda her balkon ve çatıda olmayışı nedeni ile çevre düzenini de bozmaz. Buna ek olarak kişilerin uydu ayarlatmalarına ve çanak düzeni oturtmalarına gerek yoktur. Bunu merkezi uydunun firması yılın belli zamanlarında yapacaktır.

Merkezi uydunun zararı da bulunmaktadır. Örneğin merkezi uydunun olduğu yerde herhangi bir olay olsa merkezi uyduya bağlı herkesin sinyali kesilmektedir. Bu da haberleşme önünde bir engeldir. Ne kadar az yaşansa da bu durumun örneklerine rastlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir